  • 1ED020I12FAXUMA2
1ED020I12FAXUMA2
advertisement
Manufacturer No:
1ED020I12FAXUMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-1ED020I12FAXUMA2
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
1ED020I12FAXUMA2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1ED020I12FAXUMA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    EiceDriver™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    Magnetic Coupling
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Isolation
    4500Vrms
  • Max Output Current
    2A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Current - Output High, Low
    2A 2A
  • Rise / Fall Time (Typ)
    30ns 50ns
  • Interface IC Type
    HALF BRIDGE BASED IGBT DRIVER
  • Turn On Time
    0.75 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    2A
  • High Side Driver
    YES
  • Voltage - Output Supply
    13V~20V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.62mm