  • 1EZ120D2/TR8
1EZ120D2/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1EZ120D2/TR8
HK JDW NO:
523-1EZ120D2/TR8
Datasheet:
1EZ120D2/TR8
Description:
710Ohms ±2% 120V 500nA @ 91.2V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1EZ120D2/TR8
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Impedance
    710Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 91.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    710Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    120V
  • Zener Voltage
    120V