  • 1EZ130D10E3/TR8
1EZ130D10E3/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1EZ130D10E3/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1EZ130D10E3/TR8
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1EZ130D10E3/TR8
Description:
ZENER DIODE 910Ohm ±10% 130V 500nA @ 98.8V -65°C~150°C 1W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1EZ130D10E3/TR8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1EZ130
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    910Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 98.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    910Ohm
  • Reference Voltage
    130V
  • Zener Voltage
    130V
  • Voltage Tol-Max
    10%
  • Working Test Current
    1.9mA