  • 1N4735APE3/TR12
1N4735APE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N4735APE3/TR12
HK JDW NO:
523-1N4735APE3/TR12
Datasheet:
1N4735APE3/TR12
Description:
2Ohm ±5% 6.2V 10μA @ 3V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N4735APE3/TR12
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    1N4735
  • Impedance
    2Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Zener Voltage
    6.2V