  • 1N4745AP/TR12
1N4745AP/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N4745AP/TR12
HK JDW NO:
523-1N4745AP/TR12
Datasheet:
1N4745AP/TR12
Description:
16Ohm ±5% 16V 5μA @ 12.2V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N4745AP/TR12
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    1N4745
  • Impedance
    16Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 12.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    16Ohm
  • Zener Voltage
    16V