  • 1N5276B-TP
1N5276B-TP
advertisement
Manufacturer No:
1N5276B-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-1N5276B-TP
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
1N5276B-TP
Description:
ZENER DIODE 1.5kOhm ±5% 100nA @ 114V -55°C~150°C 2 Terminations ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5276B-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    1N5276
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 114V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    1.5kOhm
  • Reference Voltage
    150V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    150V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    0.85mA