  • 1N5338BE3/TR8
1N5338BE3/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1N5338BE3/TR8
HK JDW NO:
523-1N5338BE3/TR8
Datasheet:
1N5338BE3/TR8
Description:
ZENER DIODE 1.5Ohm ±5% 5.1V 1μA @ 1V -65°C~150°C 5W 2 Terminations ZENER T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5338BE3/TR8
    Select All
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1N5338
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    1.5Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%