  • 1N5339AE3/TR12
1N5339AE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5339AE3/TR12
HK JDW NO:
523-1N5339AE3/TR12
Datasheet:
1N5339AE3/TR12
Description:
1Ohms ±10% 5.6V 1μA @ 2V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5339AE3/TR12
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2
  • Supplier Device Package
    T-18
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5339
  • Impedance
    1Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Power - Max
    5W
  • Impedance-Max
    1Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tolerance
    10%