  • 1N5344AE3/TR8
1N5344AE3/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1N5344AE3/TR8
HK JDW NO:
523-1N5344AE3/TR8
Datasheet:
1N5344AE3/TR8
Description:
ZENER DIODE 1.5Ohm ±10% 8.2V 10μA @ 5.9V -65°C~150°C 5W 2 Terminations ZENER T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5344AE3/TR8
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    1N5344
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 5.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    1.5Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    10%
  • Working Test Current
    150mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    5W