  • 1N5347/TR12
1N5347/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5347/TR12
HK JDW NO:
523-1N5347/TR12
Datasheet:
1N5347/TR12
Description:
2Ohms ±20% 10V 5μA @ 7.2V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5347/TR12
    2
  • Supplier Device Package
    T-18
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5347
  • Impedance
    2Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 7.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Power - Max
    5W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    2Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10V
  • Zener Voltage
    10V