  • 1N5350AE3/TR13
1N5350AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5350AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5350AE3/TR13
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
1N5350AE3/TR13
Description:
2.5Ohms ±10% 13V 1μA @ 9.4V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5350AE3/TR13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    1N5350
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 9.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Power - Max
    5W
  • Impedance-Max
    2.5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    T-18, Axial
  • Supplier Device Package
    T-18
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    5W