  • 1N5355B/TR12
1N5355B/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5355B/TR12
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-1N5355B/TR12
Datasheet:
1N5355B/TR12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1N5355B/TR12
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1N5355
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 13V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    65mA
  • Voltage Tolerance
    5%