  • 1N5374AE3/TR12
1N5374AE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5374AE3/TR12
HK JDW NO:
523-1N5374AE3/TR12
Datasheet:
1N5374AE3/TR12
Description:
45Ohms ±10% 75V 500nA @ 54V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5374AE3/TR12
    2
  • Supplier Device Package
    T-18
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5374
  • Impedance
    45Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 54V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Power - Max
    5W
  • Impedance-Max
    45Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    75V
  • Zener Voltage
    75V
  • Voltage Tolerance
    10%