  • 1N5392GHA0G
1N5392GHA0G
advertisement
Manufacturer No:
1N5392GHA0G
HK JDW NO:
799-1N5392GHA0G
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
1N5392GHA0G
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1.5A -55°C~150°C 5μA @ 100V Tape & Box (TB) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1N5392GHA0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AC (DO-15)
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 4V 1MHz