  • 1N5419E3
1N5419E3
advertisement
Manufacturer No:
1N5419E3
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-1N5419E3
Package:
B, Axial
Datasheet:
1N5419E3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1N5419E3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1N5419E3.
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
    B, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 9A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    500V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    250 ns
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A