  • 1N5661A/TR
1N5661A/TR
advertisement
Manufacturer No:
1N5661A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-1N5661A/TR
Package:
DO-13
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 128VWM 207VC DO13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1N5661A/TR
  • Package / Case
    DO-13
  • Supplier Device Package
  • Mfr
    Microchip Technology
  • Operating Temperature
    -65°C ~ 175°C (TJ)
  • Series
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    143V
  • Power - Peak Pulse
    1500W (1.5kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    7.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    207V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    128V