  • 1N5915CE3/TR13
1N5915CE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5915CE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5915CE3/TR13
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5915CE3/TR13
Description:
ZENER DIODE 7.5Ohm ±2% 3.9V 25μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W 2 Terminations ZENER DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5915CE3/TR13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1N5915
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    7.5Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    7.5Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    96.1mA