  • 1N5916BE3/TR13
1N5916BE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5916BE3/TR13
HK JDW NO:
523-1N5916BE3/TR13
Datasheet:
1N5916BE3/TR13
Description:
6Ohms ±5% 4.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5916BE3/TR13
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5916
  • Impedance
    6Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    6Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V