  • 1N5917BP/TR12
1N5917BP/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5917BP/TR12
HK JDW NO:
523-1N5917BP/TR12
Datasheet:
1N5917BP/TR12
Description:
5Ohms ±5% 4.7V 5μA @ 1.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5917BP/TR12
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5917
  • Impedance
    5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V