  • 1N5918AE3/TR13
1N5918AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5918AE3/TR13
HK JDW NO:
523-1N5918AE3/TR13
Datasheet:
1N5918AE3/TR13
Description:
4Ohms ±10% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5918AE3/TR13
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5918
  • Impedance
    4Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    4Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V