  • 1N5918AP/TR12
1N5918AP/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5918AP/TR12
HK JDW NO:
523-1N5918AP/TR12
Datasheet:
1N5918AP/TR12
Description:
4Ohms ±10% 5.1V 5μA @ 2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5918AP/TR12
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5918
  • Impedance
    4Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    4Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V