  • 1N5919BE3/TR13
1N5919BE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5919BE3/TR13
HK JDW NO:
523-1N5919BE3/TR13
Datasheet:
1N5919BE3/TR13
Description:
2Ohms ±5% 5.6V 5μA @ 3V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5919BE3/TR13
  • Impedance-Max
    2Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5919
  • Impedance
    2Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W