  • 1N5926P/TR12
1N5926P/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5926P/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5926P/TR12
Datasheet:
1N5926P/TR12
Description:
5.5Ohms ±20% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5926P/TR12
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5926
  • Impedance
    5.5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 8.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    5.5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    11V
  • Zener Voltage
    11V