  • 1N5933BE3/TR13
1N5933BE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5933BE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5933BE3/TR13
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5933BE3/TR13
Description:
17.5Ohms ±5% 22V 1μA @ 16.7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5933BE3/TR13
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5933
  • Impedance
    17.5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 16.7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    17.5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    22V
  • Zener Voltage
    22V