  • 1N5948E3/TR13
1N5948E3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5948E3/TR13
HK JDW NO:
523-1N5948E3/TR13
Datasheet:
1N5948E3/TR13
Description:
200Ohms ±20% 91V 1μA @ 69.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5948E3/TR13
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5948
  • Impedance
    200Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 69.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Impedance-Max
    200Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    91V
  • Zener Voltage
    91V