  • 1V5KE300CA
1V5KE300CA
advertisement
Manufacturer No:
1V5KE300CA
HK JDW NO:
799-1V5KE300CA
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 256V 414V DO201AE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1V5KE300CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1V5KE300
  • JESD-30 Code
    O-XALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    285V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    414V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    256V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    256V