  • 200AWMDP1T2A1M6QE
200AWMDP1T2A1M6QE
advertisement
Manufacturer No:
200AWMDP1T2A1M6QE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-200AWMDP1T2A1M6QE
Package:
Datasheet:
200AWMDP1T2A1M6QE
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200AWMDP1T2A1M6QE
    Select All
  • Ratings
    Dust Tight, IP67, Waterproof
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    200A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Actuator Length
    6.10mm