  • 200MDP1T1B2M2RE
200MDP1T1B2M2RE
advertisement
Manufacturer No:
200MDP1T1B2M2RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-200MDP1T1B2M2RE
Package:
Datasheet:
200MDP1T1B2M2RE
Description:
GLOVE, POLYAMIDE, L/FREE, PU, SIZE 6 - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200MDP1T1B2M2RE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    PC Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    200
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Actuator Length
    9.40mm