  • 200MDP1T2B2M6RE
200MDP1T2B2M6RE
advertisement
Manufacturer No:
200MDP1T2B2M6RE
HK JDW NO:
239-200MDP1T2B2M6RE
Package:
Datasheet:
200MDP1T2B2M6RE
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Step5Bar-code shipping tag
200MDP1T2B2M6RE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2002
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    400mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Switch Function
    On-On
    Non-Illuminated
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Length
    8.13mm
  • Width
    9.14mm
  • Actuator Length
    5.33mm