  • 200USP3T1A1M6RE
200USP3T1A1M6RE
advertisement
Manufacturer No:
200USP3T1A1M6RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-200USP3T1A1M6RE
Package:
Datasheet:
200USP3T1A1M6RE
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200USP3T1A1M6RE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Center Contact Plating
    GOLD
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    200U
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    7.0104mm
  • Body Breadth
    4.8768 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • PCB Hole Count
    5
  • Body Height
    6.0706mm
  • Length - Termination
    0.126 inch
  • Actuator Length
    3.80mm