  • 201XR251B
201XR251B
advertisement
Manufacturer No:
201XR251B
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-201XR251B
Package:
Datasheet:
201XR251B
Description:
TRIMMER 250OHM 0.25W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
201XR251B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 201XR251B.
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    201
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.594 x 0.734 Face x 0.734 H 15.10mmx18.64mmx18.64mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    250Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Construction
    Slotted Knob
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    55°C
  • Working Voltage
    350V
  • Rated Temperature
    55°C