  • 208CNQ060
208CNQ060
advertisement
Manufacturer No:
208CNQ060
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-208CNQ060
Package:
PRM4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
208CNQ060
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 208CNQ060.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PRM4
  • Supplier Device Package
    PRM4 (Non-Isolated)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.1mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    680mV @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A