  • 20PTFESTRRED25
20PTFESTRRED25
advertisement
Manufacturer No:
20PTFESTRRED25
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-20PTFESTRRED25
Package:
Datasheet:
20PTFESTRRED25
Description:
Quantity:
In Stock : 10981
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
20PTFESTRRED25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    200°C
  • Packaging
    Spool
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.058 (1.47mm)