  • 2200/16VI-1000
2200/16VI-1000
advertisement
Manufacturer No:
2200/16VI-1000
Manufacturer:
Daburn Electronics
HK JDW NO:
197-2200/16VI-1000
Package:
Datasheet:
2200/16VI-1000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2200/16VI-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Insulation Material
    PVC
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Spool
  • Series
    MIL-W-16878 Type B
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Violet
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    Violet
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.078 (1.98mm)
  • Insulation Diameter
    1.9812 mm
  • Length
    1000.0' 304.8m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.010 0.25mm