  • 2200/28BU-1001
2200/28BU-1001
advertisement
Manufacturer No:
2200/28BU-1001
Manufacturer:
Daburn Electronics
HK JDW NO:
197-2200/28BU-1001
Package:
Datasheet:
2200/28BU-1001
Description:
Quantity:
In Stock : 4278
Step5Bar-code shipping tag
2200/28BU-1001
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Spool
  • Series
    MIL-W-16878 Type B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Blue
  • Conductor Strand
    7/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.035 (0.89mm)
  • Length
    1000.0' 304.8m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.010 0.25mm