  • 2200LL-561-V-RC
2200LL-561-V-RC
advertisement
Manufacturer No:
2200LL-561-V-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2200LL-561-V-RC
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
2200LL-561-V-RC
Step5Bar-code shipping tag
2200LL-561-V-RC
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Sendust
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2200LL
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    1.100Diax0.550W 27.94mmx13.97mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Vertical Mount
  • Current Rating
    3.5A
  • Lead Length
    12.7mm
  • Lead Spacing
    10.922mm
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    101mOhm Max
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Diameter
    27.9mm
  • Height
    27.9mm