  • 2205.250MXP
2205.250MXP
advertisement
Manufacturer No:
2205.250MXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-2205.250MXP
Package:
2AG, 5mm x 15mm
Datasheet:
2205.250MXP
Description:
Cartridge Fuses 250V .250A SB 2AG Pb-FREE
Step5Bar-code shipping tag
2205.250MXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2205
  • Size / Dimension
    0.185Diax0.570L 4.70mmx14.48mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2.41Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    4.7mm
  • Physical Dimension
    4.7mm x 14.48mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    60A
  • Melting I2t
    0.216
  • DC Cold Resistance
    2.43Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Body Height
    14.48mm