  • 22205C224KAT2A
22205C224KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
22205C224KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-22205C224KAT2A
Package:
2220
Datasheet:
Description:
220nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 2220
Step5Bar-code shipping tag
22205C224KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.7mm