  • 2220CC224MAJ1A
2220CC224MAJ1A
advertisement
Manufacturer No:
2220CC224MAJ1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-2220CC224MAJ1A
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
Description:
0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2220CC224MAJ1A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    3.3mm
  • Thickness (Max)
    0.130 3.30mm
  • Thickness
    3.302mm