  • 2220J5000224KXT
2220J5000224KXT
advertisement
Manufacturer No:
2220J5000224KXT
Manufacturer:
Knowles Syfer
HK JDW NO:
419-2220J5000224KXT
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
2220J5000224KXT
Description:
0.22μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2220J5000224KXT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm