  • 2220SC223KAZ1A
2220SC223KAZ1A
advertisement
Manufacturer No:
2220SC223KAZ1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-2220SC223KAZ1A
Package:
Datasheet:
2220SC223KAZ1A
Description:
SIZE(FLEXITERM)HV 22nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
2220SC223KAZ1A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Series
    SIZE(FLEXITERM)HV
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22nF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height
    3.3mm
  • Length
    5.7mm