  • 22251C394KAT2A
22251C394KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
22251C394KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-22251C394KAT2A
Package:
2225
Datasheet:
Description:
390nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 2225
Step5Bar-code shipping tag
22251C394KAT2A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2225
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    5.72mm