  • 22257C103MAT2A
22257C103MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
22257C103MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-22257C103MAT2A
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
22257C103MAT2A
Description:
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
22257C103MAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    2.54mm
  • Thickness (Max)
    0.060 1.52mm
  • Thickness
    1.524mm