  • 2225AC103MATBE
2225AC103MATBE
advertisement
Manufacturer No:
2225AC103MATBE
HK JDW NO:
66-2225AC103MATBE
Datasheet:
2225AC103MATBE
Description:
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2225AC103MATBE
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
    2225
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
  • Custom Capabilities
    Uncoated/Epoxy Coated N, L, J Leads
  • Height
    2.54mm
  • Length
    5.72mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
    2225 (5763 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm