  • 2225CC104MA1BE
2225CC104MA1BE
advertisement
Manufacturer No:
2225CC104MA1BE
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-2225CC104MA1BE
Package:
Datasheet:
2225CC104MA1BE
Description:
100nF Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
2225CC104MA1BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
    2225
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Size Code
  • Custom Capabilities
    Uncoated/ Epoxy Coated N , L, J Leads
  • Height
    2.54mm
  • Length
    5.715mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    2.54mm