  • 2225HC103KAZ1A
2225HC103KAZ1A
advertisement
Manufacturer No:
2225HC103KAZ1A
HK JDW NO:
66-2225HC103KAZ1A
Datasheet:
2225HC103KAZ1A
Description:
FLEXITERM® 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
2225HC103KAZ1A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    2225 (5763 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.54mm
  • Length
    5.72mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm