  • 2225JA470JAT1A
2225JA470JAT1A
advertisement
Manufacturer No:
2225JA470JAT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-2225JA470JAT1A
Description:
47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2225JA470JAT1A
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
    2225 (5763 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    4kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4000V
  • Height
    2.54mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm