  • 2225WA102KATBE
2225WA102KATBE
advertisement
Manufacturer No:
2225WA102KATBE
HK JDW NO:
66-2225WA102KATBE
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
Description:
1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2225WA102KATBE
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Size Code
  • Custom Capabilities
    Uncoated/ Epoxy Coated N , L, J Leads
  • Height
    2.54mm
  • Length
    5.72mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm