  • 2225Y1K50183KXT
2225Y1K50183KXT
advertisement
Manufacturer No:
2225Y1K50183KXT
HK JDW NO:
419-2225Y1K50183KXT
Datasheet:
2225Y1K50183KXT
Description:
FlexiCap™ 0.018μF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2225Y1K50183KXT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    1500V 1.5kV
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
    2225
  • Dielectric
    X7R
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm