  • 225AJ2SCARSG
225AJ2SCARSG
advertisement
Manufacturer No:
225AJ2SCARSG
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-225AJ2SCARSG
Package:
Datasheet:
225AJ2SCARSG
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
225AJ2SCARSG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    225A
  • Feature
    Grounding Pin
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Rectangular Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    180gf
  • Actuator Orientation
    Side Actuated
  • Outline
    7.30mm x 4.50mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.15mm